Můj příběh

Moje cesta ke koučinku nebyla přímá. Původem jsem totiž strojní inženýr, který se trochu “minul povoláním”. Začínal jsem sice u rýsovacího prkna, ale rychle zjistil, že potřebuji být mezi lidmi. Proto jsem utekl do obchodní firmy a tam jsem se z obchodního zástupce, přes manažera prodeje a manažera pro klíčové zákazníky vypracoval až na pozici personální manažer se zodpovědností za rozvoj.

Díky tomu jsem byl měl možnost absolvovat různé vzdělávací programy ve Velké Británii. Mezi nimi byl i kurz Coaching for Performance na základě knihy Johna Whitmora. Tento kurz mne nadchnul a doslova mi změnil život. Při jedné z dalších cest jsem kontaktoval Johna a poprosil ho, aby mě vzal “do učení”. Měl jsem to štěstí, že souhlasil, a dnes je to už více než čtvrt století, co trvá moje láska ke koučinku.

Od té doby se koučinku věnuji naplno. Vedl jsem dvě poradenské a vzdělávací firmy a věnoval se spoustě projektů nejen pro firemní zákazníky, ale i ve sportu, školství či neziskové sféře. Sám se také neustále vzdělávám.

Můj přístup ke koučování vychází z definice Timothy Gallweye, autora metodiky Inner Game a spoluzakladatele moderního koučinku. Tradiční metody říkají, že ke zvýšení výkonu je potřeba zvýšit potenciál (prostřednictvím tréninku, školení apod.) Já spolu s dalšími kouči říkám: „Vše, co potřebujeme, máme v sobě. Musíme jen snížit bariéry, které nám brání naplno využít naše know-how, zkušenosti a vnitřní moudrost.“ Na rozdíl od trenérů a konzultantů, kteří mohou nabízet klientům ověřené postupy, jako kouč lidem neradím, jak mají věci dělat. Dobře volenými otázkami je ale vedu ke zvýšení uvědomění, sebedůvěře a posilováním odvahy k volbě a převzetí odpovědnosti. Vedu je k tomu, aby si sami našli to nejlepší řešení a vzali svůj život do svých rukou.

Díky mé specializaci v oblasti Inner Game pracuji více s konkrétní zkušeností klienta. Často ho žádám o co nejpřesnější pozorování situace, svého jednání i jednání druhých v návaznosti na žádanou změnu. Mám praxí ověřeno, že přesné nehodnotící pozorování umožní klientům obnovit a zvýšit jejich schopnost přirozeného učení se ze zkušeností. Díky tomu dosahují spontánní změny kýženým směrem. Často mi klienti následně sdělují, že cíle se podařilo dosáhnout „jaksi samo od sebe“.

Věřím, že dokáži vyvažovat racionální pohled na věc, orientaci na výsledky a výkonnost s empatií a intuicí. Z pohledu týmových rolí dle Dr. Belbina mám silné role: vyhledávač zdrojů, inovátor a koordinátor. Můj Strengths profile: Strategic, Maximizer, Relator, Adaptability, Activator. Jako původním vzděláním technik mám rád systém, účelnost a smysl, takže jsem občas trochu suchar :-).

Jsem ženatý, mám tři syny a žiju kousek za Brnem. Jsem blázen do lehkých a bezmotorových letadel a létání, rekreačně hraju golf a jezdím na chopperu. Moji celoživotní láskou už ale asi zůstane osobní rozvoj a koučink.

Vzdělání

  • Performance Coaching – tříletý vzdělávací program vedený sirem Johnem Whitmorem, Davidem Hemerym a Davidem Whitakerem, zakladateli společnosti Performance Consultants
  • Working Together Workshop – vedení týmu a využití principů koučování a Inner Game ke zvyšování efektivity týmové spolupráce. Lektoři Dr. Valerio Pascotto a W. Timothy Gallwey, zakladatelé společnosti IGEOS, která se specializuje na High Performance Teamy a efektivitu týmové spolupráce
  • Koučink – věda i umění (The Art and Science of Coaching) – mezinárodně uznávaný certifikovaný program koučinku akreditovaný ICF (Mezinárodní federace koučů), organizovaný s prestižní vzdělávací institucí pro kouče Erickson College International (Vancouver, Kanada)
  • The Inner Game Core Program – program pro kouče se specializací na Inner Game, vedený přímo autorem metodologie Inner Game, Timothy Gallweyem. V návaznosti na tento program jsem byl vyškolen do role facilitátora českých programů Inner Game a získal certifikát Inner Game Coach and Facilitator

Certifikace

  • Individuální koučink – certifikace sir John Whitmore
  • Týmový koučink – certifikace Dr. Valerio Pascotto
  • Inner Game – certifikace Timothy Gallwey
  • High Performance Teams – certifikace Dr. Meredith Belbin, Dr. Valerio Pascotto