Magie v ponožkách

Původním záměrem tohoto článku byl popis čtyřdenního kurzu The Inner Game Fundamentals and Tools, který jsem koncem června vedl ještě s jedním kolegou v Miláně. Nakonec jsem se ale rozhodl, že Vám jen doporučím jeho absolvování. Až budu kurz pořádat v Praze nebo jinde v Evropě, tak si ho nenechte ujít, protože je fakt super.

Místo toho se podělím o osobní historku.

Kouzla přece neexistují, ne?

Ve zmíněném kurzu je mimo jiné kapitola o tom, co jako dospělí obdivujeme u malých dětí a kam se tyto vlastnosti poděly. Když jsme sbírali názory účastníků, tak kromě vlastností jako je spontánnost, zvídavost, tvořivost, autenticita, atd. zaznělo, že se nám líbí, jak dětí věří v magii a kouzla. Pak jsme se bavili o tom, které vlastnosti bychom v sobě rádi znovu “probudili”. Položku magie jsme přeskočili. Možná s nevyslovenou úvahou, že kouzla dospělák k ničemu nepotřebuje, možná s přesvědčením, že “kouzla přece neexistují”.

Ovšem následující příhoda mi dala materiál k přemýšlení:-)

Celé to začalo ráno před odjezdem do Itálie. Hodně jsem spěchal a omylem jsem si zabalil jen dva páry ponožek. Když jsem si toho pak na hotelu všiml, říkal jsem si: „Nevadí, město módy, ponožky určitě koupím kdekoli.“ Ovšem jak byl kurz intenzivní, tak jsem na to buď zapomněl, nebo bylo pozdě a obchody už byly zavřené. Pár dní jsem to řešil praním dovezených dvou párů. Nebo jsem byl, vzhledem k horku, v tréninkové místnosti bos. Předposlední den kurzu jsem si říkal: „Poslední den bude slavnostní, už by to fakt chtělo čisté a pěkné ponožky. Dnes odpoledne už musím na ty nákupy.“

Den se překvapivě opět protáhl a navíc účastníci zorganizovali brzkou slavnostní večeři, na kterou jsme se přesunuli přímo z učebny. Takže sedím u stolu s dalšími dvaceti osmi lidmi, v teniskách naboso, a přemýšlím, jak tuto ponožkovou krizi vyřešit. Uklidňoval jsem se myšlenkou, že to nějak dopadne – že by nevědomá víra v kouzlo? Nebo že si v noci zase vyperu.

It’s magic!

A pak se to stalo. Mezi účastníky z celé Evropy byl Oleg z Moskvy. Vzhledem k probíhajícímu mistrovství světa byla samozřejmě řeč o fotbale. No a Oleg jen tak mezi řečí zvolal: „Abych nezapomněl, já vám lektorům vlastně přivezl fotbalové dárky.“ A předal kolegovi kšiltovku s logem FIFA 2018 a mně – co myslíte? Krásné FIFA ponožky! Druhý den ráno jsem byl tedy plně vybavený a navíc perfektně sladěný s aktuální náladou mezi účastníky (fotbal byl totiž náplní snad všech přestávek).

Magie v přímém přenosu!
Nebo ať mi někdo spočítá pravděpodobnost, že Vám, jako lektorovi, přiveze účastník kurzu ponožky a to zrovna v situaci, kdy jste vyrazili na týdenní pobyt jen se dvěma páry a na poslední den je fakt potřebujete…

Audio verze článku na Youtube.